Oğulcan Tatar | Konçiyano
15266
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15266,bridge-core-2.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Konçiyano kimdir?

Yüksel Bey 1939 yılında Adana Döşeme Mahallesi’nde doğdu. Babası mübadele zamanı Girit’ten gelen Hüseyin, annesi ise Hatice idi.

 

Döşeme Mahallesi’nde yokluğa doğan Yüksel’in ilk işi inşaatlarda bulduğu yamuk çivileri düzelterek hurdacılara geri satmak oldu. Anlattığına göre kahvaltıda sadece üç zeytin ile büyüyen Yüksel’in bir sonraki işi ise kadın berberinde çıraklık yapmak oldu. Genç yaşa geldiğinde mahalledeki arkadaşları tarafından “Konçiyono” lakabını alan Yüksel hayatını hep bu takma isimle sürdürdü.

 

Yakışıklı olması sebebiyle ona takılan Konçiyano lakabının bir anlamı yok. Sadece yabancı bir artist ismi olabilir diye takılmış bir isim. Konçiyano isminin Benito Mussolini’nin 1944’te ölen damadı, Kont Galeazzo Ciano ile bir benzerlik gösterdiği doğru ama hem kendisiyle hem de arkadaşlarıyla görüştüğümde Kont’u daha önce duymadıklarını söylediler. Dolayısıyla Konçiyano’nun Kont Ciano ile fonetizm hariç hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

Dünyanın en güzel ve özel kadınlarından biri olan sanatçı Sevgi Hanım ile evlendi. Konçiyano’nun her anında ona destek olan Sevgi Hanım muhtemelen Konçiyano’nun bu hayattaki en büyük şansıydı. Bu özel şansı beraber büyüttükleri dört yavrusuyla devam ettirdiler.

 

Yüksel 60’lı yıllarda İstanbul’a taşındı ve şehrin en büyük kırtasiyelerinden birini Sirkeci’de işletmeye başladı. Kırtasiyeye ek olarak gayrimenkulle de ilgilenen Yüksel’in dört çocuğu oldu ve şimdiye kadar altı torunu doğdu. Ben de o torunların en büyüğüyüm.

 

Güncelleme*1

21 Ağustos 2020 günü Konçiyano hayata gözlerini yumdu, mekanı cennet olsun.

Güncelleme*2

21 Ekim 2020 günü hayatımın geri kalanını etkileyecek en önemli imzalarından birini attım. Bu heyecanı Konçiyano ile paylaşamadım ancak bu imzada onun emeği büyük, ona teşekkürlerimle.